skip to Main Content

Gazeta Wyborcza o porozumieniu w spr. utworzenia GPI

Data: 1 marca 2004, 19:38
Artykuł pochodzi z Gazety Wyborczej.
http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,35241,1941097.html

 

Bezrobotni pomogą rolnikom
iwo
2004-03-01, ostatnia aktualizacja 2004-03-01 19:38

Prawie 400 bezrobotnych lada dzień rozpocznie pracę w gminnych punktach informacji. Będą pomagać podlaskim rolnikom w wypełnianiu wniosków o przyznanie dopłat z UE

 

Jest to możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu wczoraj w Białymstoku przez kilka organizacji rolniczych, urząd pracy i samorząd wojewódzki. Bezrobotni, wyłonieni przez samorządy gminne, otrzymają zatrudnienie w ramach tzw. robót publicznych.

Brakuje jeszcze tylko pieniędzy na ten cel.
– Nasz wniosek o przyznanie ok. 1,8 mln zł został przychylnie przyjęty w resorcie gospodarki i myślę, że lada dzień powinna zapaść decyzja w tej sprawie – mówiła wczoraj na konferencji prasowej Janina Mironowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Żeby dostać pracę, bezrobotni musieli przejść przeszkolenie zakończone egzaminem. Część z nich nie zdała egzaminu, ale będzie jeszcze raz do niego podchodzić.

Sygnatariusze porozumienia nie ukrywali zadowolenia.

– To pierwsze porozumienie w Polsce, którego celem jest pomoc rolnikom w otrzymaniu dopłat unijnych – mówił Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego i inicjator tego projektu.

We wszystkich gminach powstały właśnie punkty informacyjne. Gminy udostępniły pomieszczenia wyposażone w niezbędny sprzęt. W punktach będą pracować przeszkoleni przez specjalistów bezrobotni, a nadzór nad ich pracą mają sprawować przedstawiciele ODR. Każdy rolnik będzie mógł umówić się na spotkanie i dowiedzieć się, jak wypełniać wniosek o dopłatę, a wszystko to za darmo.

Na dopłaty rolnikom podlaskim przypadnie w tym roku ok. pół miliarda złotych. Sygnatariuszom porozumienia zależy na tym, żeby pieniądze trafiły do wszystkich zainteresowanych. Dlatego wnioski muszą być wypełnione bezbłędnie. Składać je będzie można od połowy kwietnia do połowy czerwca.

Porozumienie podpisali przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Podlaskiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Urzędu Marszałkowskiego.

 

Back To Top