skip to Main Content

Gazeta Współczesna o imprezie Podlaskie Gminy Wiejskie w Warszawie

Data: 11 Czerwca 2008, 13:00
Artykuł pochodzi z Gazety Współczesnej.
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article
?AID=/20080611/DODA001/120642822

 

Podlasie w stolicy
Dorota Biziuk  11 Czerwca 2008, 13:00
Po raz kolejny mieszkańcy stolicy mogli przekonać się, że podlaskie smaki nie mają sobie równych. Okazją ku temu był festyn „Podlaskie gminy wiejskie w Warszawie”.
 
Rekordowa liczba uczestników, tłumy kupujących, występy zespołów ludowych i stoły uginające się pod ciężarem tego, z czego słynie Podlasie – tak w wielkim skrócie wyglądała impreza, która odbyła się w niedzielę na Placu Teatralnym w Warszawie. Festyn zorganizował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Kraina obfitości

– Cały rok czekamy na tę imprezę. Dzięki niej wielu z nas poznało smak wyjątkowych potraw rodem z Podlasia. Trzeba pamiętać, że sporo mieszkańców stolicy pochodzi ze wschodnich rubieży Polski. Ci ludzie tęsknią za jedzeniem, jakie znają z dzieciństwa. Nie ma co się zatem dziwić, że na festyn przychodzą tłumy – podkreślił starszy mieszkaniec Warszawy.

Po raz pierwszy podlaskie gminy wiejskie prezentowały się w stolicy w 2004 roku. Tamten festyn był wyjątkowy. Dlaczego?
– Wystarczyła godzina i zdecydowana większość z nas… nie miała już czego sprzedawać. Warszawiacy brali wszystko hurtem. To było niesamowite. Teraz staramy się zabierać ze sobą więcej towaru, tak żeby wystarczyło go na cały dzień – powiedział Józef Zajkowski, bartnik z Sokółki.

Pan Józef uczestniczy w tej imprezie od samego początku. Za każdym razem miody z jego pasieki (którą prowadzi razem z synem Wojciechem) sprzedają się w Warszawie jak przysłowiowe świeże bułeczki.

W niedzielę warszawiacy stali w kolejkach, żeby kupić słynne korycińskie sery, swojskie wędliny z różnych zakątków Podlasia, sękacze z Suchowoli, narwiańskie ogórki i mnóstwo innych smakołyków.
– Taka impreza to dla wystawców doskonała forma promocji, a przecież wiadomo, że im więcej promocji, tym lepsze efekty – stwierdziła Grażyna Zaniewska z Malawicz Górnych koło Sokółki, która od kilku lat przywozi na festyn w stolicy swoje słynne pieczywo razowe.
– Taka impreza pokazuje, że Podlasie jest jedną wielką krainą obfitości tego, co naturalne – przyznali warszawiacy, z którymi rozmawialiśmy podczas prezentacji gmin wiejskich w stolicy.

Europa do wzięcia

Na pomysł zorganizowania podobnej imprezy wpadł Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin Województwa Podlaskiego, a zarazem wójt Korycina.
– Zaczynaliśmy od prezentacji gmin w Białymstoku. Potem przyszedł czas na Warszawę. Byliśmy też w Wilnie. Oferta przygotowana przez podlaskie gminy wszędzie wzbudzała i wzbudza olbrzymie zainteresowanie – powiedział Mirosław Lech.

Teraz przewodniczący ZGWWP myśli o zorganizowaniu takiej imprezy w innych zakątkach Polski, a nawet Europy. W planach jest m.in. Poznań, Trójmiasto i Bruksela.
– Jednak do przygotowania takich prezentacji potrzebne są odpowiednie fundusze. Będziemy zatem starali się o pozyskanie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego – dodał Mirosław Lech.

Back To Top