skip to Main Content

Gazeta Wyborcza o imprezie Targ Smaków Podlasia

Data: 3 sierpnia 2008, 15:49
Artykuł pochodzi z Gazety Wyborczej.
http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,100521,5549796,
Smaki_Podlasia_w_centrum_Bialegostoku.html

 

Smaki Podlasia w centrum Białegostoku
bdc, pap
2008-08-03, ostatnia aktualizacja 2008-08-03 15:49

Żywność produkowaną według tradycyjnych receptur, rękodzieło ludowe, ofertę kulturalną i turystyczną – to wszystko można było znaleźć na Targu Smaków Podlasia, który w niedzielę odbył się w Białymstoku. 
  
 

Na Rynku Siennym w centrum miasta, placu wykorzystywanym przed laty właśnie do tradycyjnego handlu, stanęło kilkadziesiąt straganów firmowanych przez podlaskie gminy, ludowych twórców i producentów żywności.

Organizatorami imprezy były: Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego (ZGWWP) oraz władze miasta. Główny cel to pokazanie mieszkańcom Białegostoku a także przyjeżdżającym tam turystom, bogactwa całego województwa, a nie tylko stolicy regionu.
 Walory wiejskich gmin zachwalał przewodniczący Związku i wójt Korycina Mirosław Lech. Jak mówił, Podlaskie to województwo niezwykłe z racji swojej różnorodności m.in. kulturowej, narodowościowej i religijnej. – Wszyscy powinniśmy dążyć, żeby wieś w takim charakterze i krajobrazie zachować jak najdłużej”. Naszym hasłem jest „gość w dom, Bóg w dom” – podkreślił Mirosław Lech.

Targ odwiedziło kilka tysięcy osób. Kolejki ustawiały się po wędliny wędzone w przydomowych wędzarniach, chleb -zachwalany jako pieczywo z pieca opalanego drewnem, czy też wyrabiane na Podlasiu sery i miody, a nawet po kanapki ze smalcem i ogórkiem.

Był też tradycyjny sękacz, przywieziony z Puńska na Suwalszczyźnie, gdzie są skupiska polskich Litwinów. Można było również kupić rękodzieło ludowe, przez cały dzień na estradzie występowały zespoły reprezentujące gminy.

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, to organizacja skupiająca gminy o liczbie do 20 tys. mieszkańców. Obecnie należy do niej 85 gmin (na 110 takich samorządów w województwie). Jest ich reprezentacją i służy konsolidacji gmin, które w pojedynkę mają mniejsze możliwości promocji czy zdobywania unijnych środków.

Wspólne targi to jeden ze sposobów ich prezentacji. Raz do roku taka impreza organizowana jest przez podlaskie gminy w Warszawie, gdzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców stolicy. W tym roku, w czerwcu, pod hasłem „Podlaskie Gminy Wiejskie w Warszawie, na Placu Teatralnym zaprezentowało się 70 gmin, firm i instytucji”.

Back To Top