skip to Main Content

Kurier Poranny o XII Zgromadzeniu Ogólnym ZGWWP

Data: 26 stycznia 2009, 16:27
Artykuł pochodzi z Kuriera Porannego.
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article
?AID=/20090126/REGION05/332877439

 

Narada podlaskich wójtów na temat regionu

 

Blisko 80 wójtów i burmistrzów wzięło udział w XII Zgromadzeniu Związku Gmin Wiejskich. Dyskutowano o sprawach oświaty, zagospodarowania odpadów i gospodarce wodno – ściekowej.
 
Forum odbyło się w dniach 20 i 21 stycznia, w Białowieży, a jego najważniejszym celem była wymiana doświadczeń między wójtami. Poruszono kilka istotnych problemów dotyczących mieszkańców obszarów wiejskich, m. in. w sprawach oświaty, zagospodarowania odpadów, gospodarki wodno – ściekowej, pozyskania środków unijnych. Wypracowane wnioski trafią do ministerstw i włodarzy województwa.

Gdzie wozić odpady

– Stanowisko wypracowane w sprawie odpadów wystosujemy m. in. do ministra ochrony środowiska – zapewnia Mirosław Lech, przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich, wójt gminy Korycin. – Chodzi o przedłużenie eksploatacji wysypisk, które mają kończyć swoją żywotność w tym roku. Potrzeba chociaż o 2-3 lata, oczywiście pod warunkiem, że w poszczególnych podregionach województwa będą przymiarki do skupienia się w pewnych grupach, żeby zrealizować zamierzenia, które obowiązek odpadowy zawiera. Podjęliśmy również decyzję o kontynuacji pomocy rolnikom w postaci gminnych punktów wsparcia przy wypełnianiu wniosków o płatność bezpośrednią. To dość istotna informacja dla społeczeństwa obszarów wiejskich. Do współpracy przyłączy się ODR i ARiMR.

Zamknąć składowiska?

Bodaj najwięcej emocji wzbudził jednak problem odpadów.

– Uważamy, że zorganizowanie kilku punktów, gdzie byłaby obsługa większej ilości odpadów, może będzie służyło środowisku i przyszłościowo jest to dobre rozwiązanie. Jednak nie może być przepisu, który zamyka wszystkie dotychczas istniejące wysypiska w 2009 roku, ponieważ okaże się, że nie mamy kilku, czy kilkudziesięciu punktów w województwie, a kilkaset, porozrzucanych w bardzo wielu miejscach – mówił Zenon Białobrzeski, członek zarządu ZGW, wójt gminy Zbójna. – Ktoś sobie wymyślił rok 2009 do zamykania, tylko że w naszym województwie nie ma żadnego takiego punktu zbiorczego, gdzie moglibyśmy składować odpady, ani żadnej spalarni. Powinien być kilkuletni okres przejściowy, który umożliwi samorządom zebranie się i zorganizowanie wspólnych wysypisk. Na to potrzeba czasu.

– Czas jest potrzebny, ale musi być poprzedzony edukacją, bo opłaty za korzystanie ze środowiska, czyli za wodę, za odprowadzone ścieki, za odpady, cały czas rosną – dopowiadawał Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk. – Mieszkańcy muszą nauczyć się segregować odpady.

Back To Top