skip to Main Content

Gazeta Wyborcza o XIX Forum ZGWWP

Data: 23 kwietnia 2009, 20:03
Artykuł pochodzi z Gazety Wyborczej Białystok.
http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,37227,
6534242,Obrady_podlaskich_wsi.html

 

Obrady podlaskich wsi
Rozmawiał Jakub Medek

Spotkania z przedstawicielami władz krajowych i wojewódzkich, ale też mecz piłkarski i wycieczka po Puszczy Knyszyńskiej – w Rozłogach rozpoczęło się dwudniowe forum Związku Gmin Wiejskich województwa podlaskiego 
To już XIX forum istniejącej od prawie dziesięciu lat organizacji, która skupia większość gmin wiejskich regionu.

 

Jakub Medek: Tym razem zaprosiliście wielu gości.

Mirosław Lech*: Byli drogowcy, zarówno odpowiadający za drogi krajowe, jak i wojewódzkie, był marszałek z szefami departamentów merytorycznych oraz wojewoda z kuratorem oświaty. Czyli osoby, do których lokalne samorządy zawsze mają wiele pytań.
 

Co szczególnie państwa interesowało?

– Np. kwestie reformy oświaty i obowiązku szkolnego sześciolatków oraz zmiany w prawie oświatowym, które są w części odpowiedzią na nasze postulaty. Chodzi głównie o to, że teraz nie musimy już mieć zgody kuratora przy likwidacji lokalnej placówki oświatowej. Kwestie dróg są dla samorządów zawsze interesujące. W tym kontekście szczególnie należy pochwalić Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówki. Pieczę nad podlaską częścią tego programu sprawuje właśnie wojewoda, stąd też nie brakowało pytań i do niego. Tak jak już mówiłem – z naszego punktu widzenia to bardzo dobry program, prosty, szybki i przekładający się na realny efekt w postaci wyremontowanych i zupełnie nowych dróg lokalnych.

 

O czym samorządowcy z gmin wiejskich regionu rozmawiali z marszałkiem województwa?

– Głównie o funduszach unijnych. Wraz z marszałkiem na forum przyjechali dyrektorzy departamentów odpowiadających za wdrażanie tych programów. Pod tym względem również jest dobrze. Podlaskie jest na drugim miejscu pod względem wykorzystywania unijnych środków. To widać nie tylko na papierze, ale też w terenie. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce pięć najlepszych województw nagrodzić premiami – dla pierwszego 100 mln euro. A tempo wykorzystywania tych pieniędzy zależy nie tylko od dzielącego je marszałka, ale też od nas. Od tego, jak szybko będziemy organizować przetargi, budować, rozliczać dotację. Dlatego takie spotkania są potrzebne.

* Mirosław Lech – przewodniczący zarządu związku, wójt gminy Korycin

Back To Top