skip to Main Content

Radio Białystok o XXIII Forum ZGWWP

Data: 22 września 2011, 17:16
Artykuł pochodzi ze strony Radia Białystok.
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/region/id/67415

 

Podlascy samorządowcy dyskutowali w Piątnicy m.in. o problemach podlaskich wsi
22 września 2011, 17:16

Problem finansowania oświaty zdominował Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Samorządowcy spotkali się w Piątnicy koło Łomży.

Jak mówi wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski, to właśnie wydatki na szkoły coraz bardziej obciążają lokalne budżety. „A to wynika przede wszystkim z tego, że otrzymujemy subwencje na liczbę dzieci, dzieci jest coraz mniej w gminie, a wynagrodzenia płacimy dla nauczycieli, a nie dla dzieci” – tłumaczy wójt.

Samorządowcy mówili także o coraz to nowych obowiązkach nakładanych na ich gminy. Jak zaznacza burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, nie idą one w parze z większym dofinansowaniem z budżetu państwa. „Pomocy społecznej dodaje się dodatkowe zadania i musimy znaleźć pieniądze. Chociażby niepokoi nas ustawa o ochronie zwierząt, która też narzuca gminie dodatkowe zadania. A przecież my z tymi bezpańskimi psami nie umiemy sobie poradzić, bo gminy nie stać na budowanie schronisk” – podkreśla burmistrz.

O możliwościach pozyskania pieniędzy na inwestycje mówili przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak wyjaśniał Michał Piskorz, gminy mogą uzyskać dofinansowanie m.in. na budowę kanalizacji czy małych oczyszczalni ścieków. „Część dotacji, część pożyczki na preferencyjnych warunkach. To wymaga jedynie 10 proc. wkładu własnego ze strony gminy. Takim realizatorem jest oczywiście gmina, ale beneficjentem końcowym jest Kowalski” – mówi Michał Piskorz.

Samorządowcy rozmawiali także o konkursach na środki unijne, a także o tym, jak zdobywać pieniądze na tzw. schetynówki. (zmj)

Back To Top