skip to Main Content
Forum Samorządowe Województwa Podlaskiego – NIC O NAS Bez NAS

Forum Samorządowe Województwa Podlaskiego – NIC o NAS bez NAS

 
w dniu 26 kwietnia 2017 r. na stadionie miejskim w Białymstoku odbyło się Forum Samorządowe Województwa Podlaskiego, w którym wzięło udział około 250 osób, był to efekt powołanego w dniu 18 kwietnia br. Podlaskiego Samorządowego Komitetu Protestacyjnego. Inicjatorami powołania komitetu byli: Mirosław Lech –Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, Jerzy Leszczyński – Marszałek Województwa Podlaskiego i przedstawiciel Związku Województw RP, Tadeusz Truskolaski – Prezydent Białegostoku i przedstawiciel Unii Metropolii Polskich, Czesław Rynkiewicz – Prezydent Suwałk i przedstawiciel Związku Miast RP oraz Jan Zalewski – przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Podlaskiego i przedstawiciel Związku Powiatów RP.
Uczestnicy Forum Samorządowego Województwa Podlaskiego wyrazili sprzeciw wobec planowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom prowadzącym do marginalizacji i zniszczenia podmiotowości samorządów.
Mirosław Lech przewodniczący Zarządu ZGWWP  mówił, że polski ustrój samorządowy jest najlepiej ocenianym w Europie, a zmiany w ustawie o samorządzie są potrzebne po to, aby usprawnić decyzyjność i relacje wewnętrzne, a nie doprowadzić do destrukcji. „To my, z naszymi wspólnotami zmieniliśmy i zmieniamy obraz tej ziemi, naszej ziemi. W gminie nie ma i nie może być podziałów na dobrych i złych Polaków. Jeżeli już, to na tych bardziej i mniej zaradnych, którym trzeba pomóc i każdy ma swoje miejsce. Jesteśmy tutaj, bo posiadająca pełnię władzy partia przed wyborami obiecała rodakom, że zawsze będzie uważnie słuchać ich głosu. Ze smutkiem można powiedzieć, że to były obiecanki cacanki”. Przykładem nie liczenia się przez z PiS z wolą suwerena jest pośpieszna reforma oświaty, zawłaszczenie mediów narodowych, podporządkowanie sobie Trybunału Konstytucyjnego, prokuratury i sądownictwa, wymiana kadry dowódczej wszystkich służb mundurowych i likwidacja służby cywilnej.
Z centralizacją państwa mieliśmy do czynienia kilkadziesiąt lat temu, co niektórzy z nas jeszcze pamiętają – mówił Witold Liszkowski, członek Zarządu ZGWWP  – Jak wiemy, ten ustrój, gdy decydowała jedynie słuszna partia nie sprawdził się.
Tu chodzi o obronę demokracji – mówiła Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki. – To mieszkańcy decydują kogo chcą mieć za wójta czy burmistrza. Co cztery lata jesteśmy przez nich oceniani w wyborach. Nie zgadzam się, że dwukadencyjność ograniczy lokalne sitwy. To jest wrzucanie wszystkich do jednego worka. Niech władza zacznie od siebie.
Po wystąpieniach gości specjalnych: dr Roberta Sobiech z  Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas, Rafała Kampa, prezes zarządu „TAK dla Samorządności”, radny gminy Dobrzeń Wielki, Karola Rajewskiego, burmistrz gminy Błaszki. Przyjęto Manifest Podlaski, w którym m.in. zapisali: „My, samorządowcy wywodzący się z różnych środowisk politycznych, których łączy troska o lokalne społeczności, sprzeciwiamy się centralizacji i ograniczeniu demokratycznej konkurencji wyborczej. Mówimy zdecydowanie w imieniu mieszkańców i swoim: Nic o Nas bez Nas”.
Poniżej Manifest Podlaski.
MANIFEST-PODLASKI_FSWP_2017.04.26
MANIFEST-PODLASKI_FSWP_2017.04.26

Back To Top