skip to Main Content
Seminarium  "Polska Współpraca Rozwojowa Na Białorusi Podsumowanie 2017 Roku"

Seminarium "Polska współpraca rozwojowa na Białorusi Podsumowanie 2017 roku"

16 grudnia 2017 r. w Mińsku odbyło się seminarium  poświęcone podsumowaniu polskiej współpracy rozwojowej z Białorusią w latach 2013-2017.  Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego jak jedyna Polska  instytucja uczestniczył w tym wydarzeniu, gdzie Pan Przewodniczący Mirosław Lech zaprezentował realizowany projekt: „Utworzenie zakładu pracy chronionej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na Białorusi”. Projekt realizowany jest w Mołodkowiczach w szkole Specjalnej – Internat gdzie powstaje hala produkcyjna z przeznaczeniem na zakład meblarski i dostosowaniem jej do montażu profesjonalnych maszyn i urządzeń do produkcji mebli oraz prowadzenia zajęć teoretyczno- praktycznych.Dyrektor placówki Wiaczasław Izotaw otrzymał z rąk Ambasador Konrada  Pawlik  odznakę honorową za Zasługi Dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori przyznaną przez Rzecznika Praw Dziecka Rzeczypospolitej Polskiej Marka Michalaka  jak również Jauhien Ukraincau ze stowarzyszenia „Dzieci w Potrzebie”, które pomaga dzieciom chorym na raka na terenie Dziecięcego Klinicznego Szpitala Onkologicznego w Borowlianach pod Mińskiem.
Pan Ambasador RP Konrad Pawlik powiedział, iż „W ciągu 10 lat zrealizowaliśmy ponad 70 projektów, a od 2013 r. w ramach tzw. małych grantów – 31 projektów wartych prawie 1 mln euro. Większość z nich to projekty o charakterze społecznym” –  Dodał, że w 2016 r. zrealizowano trzy projekty na kwotę 180 tys. euro, zaś w 2017 r. będzie już siedem projektów wartych w sumie 335 tys. euro.
W seminarium wzięli udział m.in. pracownicy Ambasady, Naczelnik Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych  Magdalena Sidorowicz. Przedstawiciele władz białoruskich: Wiceminister Pracy i Pomocy Społecznej Alaksandr Rumak oraz Walery Skakun, Dyrektor Departamentu Pomocy Humanitarnej Zarządu Sprawami Prezydenta Białorusi. Dziękując polskiemu MSZ za współpracę rozwojową, białoruscy urzędnicy podkreślali, że jest ona szczególnie ważna dla małych miejscowości i dla wsi, dla grup społecznych wymagających szczególnego wsparcia, w tym dla osób niepełnosprawnych, dla osób starszych, domów dziecka i szkół specjalnych. „Chcemy się uczyć, jak zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwości, by rozwijały się zawodowo i spełniały swoje marzenia” – mówił Minister Rumak.
Wręczono również dyplomy „Partner Polskiej Współpracy Rozwojowej 2017”, dla organizacji i podmiotów realizujących projekty w kończącym się 2017 roku.

Back To Top