skip to Main Content

Gazeta Współczesna o porozumieniu w spr. utworzenia GPI

Data: 2 marca 2004, 0:01
Artykuł pochodzi z Gazety Współczesnej.
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/
article?AID=/20040302/AKTUALNOSCI/40301006

 

Bezrobotni rolnikom
(ap)
dodano: 2 marca 2004, 0:01
380 przeszkolonych bezrobotnych będzie pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty unijne. Zostaną zatrudnieni w Gminnych Centrach Informacji, które od wczoraj działają w podlaskich urzędach gmin. Z tytułu dopłat bezpośrednich do podlaskich rolników może trafić około 500 mln zł.

 

W punktach informacji zasiądą też osoby z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, które będą czuwać nad poprawnością wypełnianych wniosków.
Dotychczas szkolenia w zakresie dopłat prowadziła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jednak pracownicy tej instytucji nie mogą bezpośrednio pomagać w wypełnianiu wniosków.
Bezrobotni, którzy mają zostać zatrudnieni w punktach informacji przeszły trzydniowe szkolenia. Eugeniusz Stefaniak, dyrektor Wojewódzkiego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zapewnia, że tyle czasu wystarczy na naukę. Kursy zakończyły się egzaminami.
– Nie wszyscy zdali. Są poprawkowicze – mówi dyrektor Stefaniak.
Głównym inicjatorem przedsięwzięcia jest Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
– Jesteśmy pierwszym i jedynym województwem w kraju, które podjęło taką inicjatywę. Chcemy, żeby rolnicy mogli maksymalnie wykorzystać szansę uzyskania środków – mówi Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Bezrobotni zostaną zatrudnieni na sześć miesięcy, począwszy od 1 marca w ramach stażu absolwenckiego lub robót publicznych. Nie wiadomo jeszcze, czy Ministerstwo Gospodarki i Polityki Społecznej da pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania tych pracowników. Chodzi o 1,8 mln zł. Jednak Janina Mironowicz, dyrektor WUP w Białymstoku jest zdania, że wniosek o przyznanie funduszy zostanie zaakceptowany.
Średnio dziennie pracownik centrum informacji będzie musiał pomóc w wypełnieniu czterech wniosków.

Back To Top