skip to Main Content

Kurier Poranny o X Forum ZGWWP

Data: 22 lipca 2004, 0:01
Artykuł pochodzi z Kuriera Porannego.
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?
AID=/20040722/WYDARZENIA/40721004

 

 

Wielkie oszustwo
Rozmawiał: Tomasz Kubaszewski
dodano: 22 lipca 2004, 0:01

 

Kurier Poranny: Inwestycje na terenach wiejskich naszego województwa są poważnie zagrożone. Znowu dostaliśmy mniej pieniędzy?
Mirosław Lech, wójt Korycina, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich województwa podlaskiego: – Niestety, ale tak się stało. Chodzi o Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego. Nasze województwo otrzymało 70 mln zł. Tymczasem już złożone wnioski opiewają na kwotę 116 mln. A to jeszcze nie wszystko. Wiem, że sporo gmin kończy przygotowywanie kolejnych projektów.

l Co z tego wynika?
– Że nie będzie pieniędzy praktycznie na nic. Na drogi, wodociągi, na kanalizację itp. Nie mówię już o tym, jak potężne środki gminy wyłożyły na przygotowanie wniosków. Pojęcie inwestycji na wsi praktycznie przestanie istnieć. Program dotyczy lat 2004-2006. Jeśli nic się nie zmieni, w tym czasie mieszkańcy nie mogą spodziewać się żadnych dużych przedsięwzięć. Zagrożenie jest tym większe, że certyfikaty, które rolnicy uzyskują na prowadzoną działalność, w dużej mierze zależą od spełnienia określonych warunków dotyczących infrastruktury. Nie będzie np. wodociągu, nie będzie można sprzedawać produktów. Zanosi się na prawdziwą klęskę.

l A bylibyśmy w stanie wykorzystać pieniądze z Unii Europejskiej?
– No właśnie. Rząd mówił: polskie gminy nie są w stanie tych środków „przerobić”. Teraz okazało się, że brakuje pieniędzy. To jedno wielkie oszustwo. Spójrzmy np. na wykorzystanie kwot z funduszu SAPARD w naszym województwie. Tu nic się nie zmarnowało. Dla urzędników nie był to jednak żaden miernik potrzeb. Wyszło, że więcej pieniędzy otrzymywaliśmy, kiedy nie byliśmy w Unii, niż teraz, gdy się w niej znaleźliśmy.

l Próbowaliście coś z tym robić?
– Tak, zainteresowaliśmy sprawą parlamentarzystów. Ci napisali do premiera interpelacje. Z odpowiedzi wynika, iż wszystko jest w porządku. Bo głównym kryterium przyznawania środków była liczba ludności. Wiadomo, że nasze województwo jest najsłabiej zaludnione w kraju. Inne kryteria, jak choćby umiejętność wykorzystania wcześniej przyznanych pieniędzy, czy też wyrównywanie poziomu rozwoju poszczególnych regionów nie tylko w Polsce, ale w całej Unii, nie miały znaczenia.

l Co dalej?
– Związek gmin wiejskich wystosuje specjalne wystąpienie do premiera. Mam nadzieję, że jest jeszcze czas na opamiętanie i dokonanie zmian. A jeżeli nie, to efektem wejścia Polski do Unii będzie to, że dystans cywilizacyjny między najbogatszymi regionami, zamiast się zmniejszać, pogłębi się.

l Dziękuję za rozmowę.

 

Back To Top