skip to Main Content

Gazeta Współczesna o środkach UE

Data: 29 stycznia 2008, 8:15
Artykuł pochodzi z Gazety Współczesnej.
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080129/AKTUALNOSCI/214584744

 

Region > Bez unijnej kasy nie ma inwestycji
(ap)
dodano: 29 stycznia 2008, 8:15

Burmistrzowie i wójtowie z podlaskich gmin są tak zniecierpliwieni tym, że od trzech lat nie mogą pozyskiwać środków unijnych, że postanowili o tym poinformować mieszkańców za pośrednictwem… ogłoszeń w prasie.

 

Ta sytuacja jest efektem tego, że unijne pieniądze z okresu programowania na lata 2004-2006 zostały rozdane już w 2005 r. Natomiast programy z lat 2007-2013 jeszcze się nie rozpoczęły. Konkursy zostaną ogłoszone najwcześniej w drugim kwartale br. W praktyce oznacza to, że realizacja inwestycji przy wsparciu unijnych pieniędzy może rozpocząć się dopiero w przyszłym roku.

– Dlatego zdecydowaliśmy się na umieszczenie ogłoszenia w prasie regionalnej. Chcemy w ten sposób pokazać naszym mieszkańcom, którzy domagają się inwestycji, że wina nie leży po naszej stronie – mówi Mirosław Lech, wójt Korycina i prezes Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Ogłoszenie, które się ukazało, brzmiało następująco: „Wójtowie i burmistrzowie z woj. podlaskiego informują swoich mieszkańców, że już trzeci rok z kolei niedostępne są środki UE na wsparcie inwestycji gminnych. Wina leży po stronie absolutnie niezależnych od nas przeciągających się procedur przygotowujących dystrybucje tych pieniędzy. Gminy ze zniecierpliwieniem i pełną gotowością oczekują uruchomienia pierwszych konkursów umożliwiających sięgnięcie po unijne dofinansowanie”.

Gminy będą miały możliwość pozyskiwania pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach pierwszego programu będą mogły prowadzić inwestycje z zakresu poprawy sieci dróg oraz polepszenia infrastruktury. Drugi program ma finansować m.in. inwestycje związane z kanalizacją i infrastrukturą wodociągową.

Back To Top