skip to Main Content

Gazeta Wyborcza o studiach podyplomowych

Data: 21 czerwca 2009, 20:20
Artykuł pochodzi z Gazety Wyborczej Białystok.
http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,35241,
6741925,Samorzadowcy_z_indeksami.html

 

Samorządowcy z indeksami
Aneta Dzienis
2009-06-21, ostatnia aktualizacja 2009-06-21 20:20

Bezpłatne studia podyplomowe dla samorządowców – to jedyna w kraju taka inicjatywa, za którą stoi Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Zakończył się właśnie pierwszy semestr.

130 studentów – wójtowie, burmistrzowie, ich zastępcy i pracownicy urzędów różnych szczebli samorządu z 53 różnych urzędów na Podlasiu. Wszyscy w ciągu ostatniego półrocza uczęszczali na zajęcia z prawa administracyjnego i prawa w administracji samorządowej, na wydziale prawa białostockiego uniwersytetu (po 65 osób na każdej ze specjalizacji). Koszty nauki – 6 tys. zł za osobę – pokryła dotacja z programu Kapitał Ludzki, o którą wystąpił Związek Gmin (każdy urząd dopłacał po 300 zł za osobę).

– Studia podyplomowe okazały się być najlepszym pomysłem. W ciągu krótkiego czasu zgłosiło się ok. 200 chętnych. Cieszę się, że dziś, kiedy mamy swoiste połowinki, okazuje się, że nikt się nie wyłamał. W prywatnych rozmowach nie usłyszałem też ani jednej negatywnej opinii na temat tych studiów. Gratuluję tej wytrwałości i wiedzy, którą już dziś macie – mówił do zebranych Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin i wójt Korycina.
Cieszyli się też sami studenci. Jedną z najsilniejszych ekip stanowią pracownicy Urzędu Miejskiego w Sokółce. Na dwóch kierunkach studiuje burmistrz, dwóch jego zastępców i sekretarz.

– Dobry samorządowiec wciąż się dokształca, w świetle ciągle zmieniających się przepisów prawa nie ma zresztą innej możliwości, jeśli chce dobrze służyć obywatelom – ocenia Piotr Bujwicki, zastępca sokólskiego burmistrza.

W lipcu kończą się trwające od stycznia szkolenia o zróżnicowanej tematyce dla samorządowców, na które pieniądze Związek Gmin również zdobył z UE. W ich ramach przeszkolonych zostało już 440 osób. To jednak nie koniec. Mirosław Lech już planuje kolejny projekt związany z edukacją dla samorządowców.

Back To Top