skip to Main Content
Białoruś -polskie Miejsca Pamięci

Białoruś -polskie miejsca pamięci

4 października 2017 r. Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego oficjalnie przekazał księdzu proboszczowi w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej tablicę pamiątkową poświęcaną żołnierzom Wojska Polskiego poległym pod Miadziołem (Obwód Grodzieński) podczas wojny polsko-bolszewickiej. Tablica zostanie ustanowiona na cmentarzu w Miadziole, jak również 5 tabliczek z napisem „Żołnierz Wojska Polskiego”, które zostaną umieszczone na bezimiennych grobach polskich żołnierzy. W spotkaniu uczestniczył Ambasador RP Konrad Pawlik i jego współpracownicy.
W Komarowie wraz z Ambasadorem Konradem Pawlikiem, delegacja Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego odwiedziła manufakturę chleba i powidła sfinansowaną ze środków Polskiej Pomocy w ramach małych grantów Ambasady RP w Mińsku. W zabytkowym budynku powstał  nowoczesny zakład (piekarnia) dzięki której powstały tam nowe miejsca pracy dla społeczności lokalnej. Spotkanie było okazją do rozmowy o dalszej współpracy pomiędzy polskimi i białoruskimi partnerami samorządowymi. W uroczystości w Komarowie wzięli także udział przedstawiciele miejscowych władz oraz dyrektor Departamentu Pomocy Humanitarnej Administracji Prezydenta RB Walerij Skakun, który wyraził uznanie dla Polski za zaangażowanie w tego typu projekty oraz zwiększanie nakładów na współpracę rozwojową z Białorusią.
5 października 2017 r. w Miorach odbyło się spotkanie z władzami Miorskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego gdzie w spotkaniu min. uczestniczyli: Aleksander Iosifowicz Bodanii – c-ca Przewodniczącego Rejonowego Komitetu Wykonawczego, Leonid Iwanowicz Licowicz – z-ca Przewodniczącego Rejonowego Komitetu Wykonawczego i ich współpracownicy, przedstawiciele białoruskich gmin, Pan radca Arkadiusz Sarna (Ambasada RP w Mińsku). Podczas spotkania rozmawiano o renowacji Kolumny 3 –go Maja w Leonpolu (kolumna ma 11 metrów wysokości, powstała w majątku Jana Nikodema Łopacińskiego, Posła na Sejm I Rzeczypospolitej z powiatu mścisławskiego, założyciela manufaktury tkackiej w Leonpolu, mecenasa sztuki i kolekcjonera). Przedstawiciele Rejonu Miorskiego przedstawili ofertę współpracy z zakresu turystyki, ofertę sanatorium dziecięcego „Rosinka” OAO Biełagrozdrawnica natomiast podlascy samorządowcy zaprezentowali potencjał swoich gmin. W Leonpolu pod Kolumną 3-go Maja zapalono znicze.
6 października 2017 r. w Głebokiem, Rejon Głębocki, Obwód Witebski odwiedzono Polską kwaterę wojenną znajdującą  się na cmentarzu miejskim gdzie zapalono znicze, na cmentarzu znajduje się również kolumna niewiadomego pochodzenia. 5 lipca 1920 r. pod Głębokiem doszło do bitwy polsko-bolszewickiej podczas której z obu stron poległo blisko 1500 żołnierzy. Większość poległych została pochowana jako żołnierze nieznanych. Przed przekroczeniem granicy, korzystając z zaproszenia Konsula, delegacja ZGWWP odwiedziła Konsulat w Grodnie rozmawiając z Konsulem Generalnym Jarosławem Książkiem o wzmocnieniu wspólnych działań w Obwodzie Grodzieńskim.

 
Ambasada RP w Mińsku
http://www.minsk.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/manufaktura_chleba_i_powidla_w_komarowie

Back To Top