skip to Main Content

Kurier Poranny o VI Forum ZGWWP

Data: 23 sierpnia 2002, 0:01
Artykuł pochodzi z Kuriera Porannego.
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?
AID=/20020823/WYDARZENIA/208220014

 

Ta susza jest klęską
dodano: 23 sierpnia 2002, 0:01
(tr)

O wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze całego województwa podlaskiego zaapelowali wczoraj do wojewody, na nieformalnym spotkaniu w Białowieży, członkowie Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Od kilku dni zabiegała o to gmina Juchnowiec Kościelny, w której straty z powodu suszy sięgają miliona złotych.

Związek chce, aby wojewoda jak najszybciej przesłał wniosek o wprowadzenie stanu klęski do premiera. Tylko Rada Ministrów ma prawo ogłoszenia takiego stanu na obszarze całego kraju lub na jego części, kiedy straty zagrażają zdrowiu, życiu lub mieniu wielu ludzi.
– Najbardziej liczy się sama interwencja, poruszenie rządzących – mówi Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.
Małgorzata Głąbicka, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego oświadczyła, że dopóki wojewoda nie zna treści pisma, musi wstrzymać się od oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
– Czekamy na oficjalny wniosek od Związku – wyjaśniła Głąbicka.
Mirosław Lech nie kryje sceptycyzmu. – Osobiście wątpię, żeby rząd chciał wprowadzić stan klęski w całym województwie – uważa Lech. Jego zdaniem, tak naprawdę teraz chodzi tylko o pomoc paszową i bezprocentowe kredyty dla rolników.
– Myślę, że można powalczyć o jakieś pieniądze także bez ogłoszenia stanu klęski – mówi Lech.
Susza pustoszy już od dwóch miesięcy łąki i pola w całym województwie. Najgorzej, poza gminą Juchnowiec, jest w kilku gminach powiatu kolneńskiego i suwalskiego. Producenci mleka z okolic Juchnowca skarżą się, że nie mają już czym karmić bydła.
– Wszystko powysychało, a to co jedzą krowy zaniża jakość mleka – mówią rolnicy. Dziennie tracą od 100 do 150 litrów. W takiej sytuacji obawiają się mlecznych limitów produkcyjnych, które będą ustalone przez unijnych urzędników na podstawie tegorocznej produkcji.
Zdaniem Małgorzaty Głąbickiej każdy rolnik może ubiegać się o objęcie stanem klęski żywiołowej jego gospodarstwa.
– Trzeba złożyć wniosek do wójta, który po zaopiniowaniu trafia do wojewody. Wojewódzka komisja ocenia straty i na tej podstawie udziela bezzwrotnej pomocy lub kredytów preferencyjnych.

Back To Top