skip to Main Content

Gazeta Współczesna o XVIII Forum ZGWWP

Data: 20 września 2008, 16:00
Artykuł pochodzi z Gazety Współczesnej.
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article
?AID=/20080920/AKTUALNOSCI/972722297

 

Augustow > Gminy wiejskie mają gorzej
opr. online, PAP
dodano: 20 września 2008, 16:00

Gminy wiejskie nie mogą korzystać z unijnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na inwestycje wodno-kanalizacyjne – podnosili uczestnicy zakończonego wczoraj w Augustowie Forum Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Gminy nie mogą składać takich wniosków do RPO, bo uniemożliwiają to przyjęte odgórne ustalenia, według których samorządy mają tego typu wnioski składać najpierw do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Problem w tym, że PROW wciąż nie został uruchomiony i jeszcze nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

W przyjętym na forum stanowisku podlaskie gminy wiejskie chcą wyjaśnień m.in. od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jak powiedział PAP przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Korycina Mirosław Lech, takie ustalenia w programach to „dyskryminacja” gmin, które póki co, nie mogą korzystać ani z RPO, ani z PROW, ubiegając się o środki na wodociągi i kanalizację.

Dyrektor departamentu zarządzania RPO w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Daniel Górski tłumaczy, że zasadę, aby najpierw gminy składały wnioski na inwestycje wodno-kanalizacyjne do PROW, a dopiero potem do RPO, ustalił Komitet Koordynacyjny Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia. Miało to służyć lepszemu wykorzystaniu środków unijnych. Chodziło głównie o to, aby gminy nie składały tych samych wniosków do różnych programów.

Back To Top