skip to Main Content

PAP o imprezie Podlaskie Gminy Wiejskie w Warszawie

Data: 15 maja 2010
Relacja Polskiej Agencji Prasowej.
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,77367,7886368,Pod
laskie_gminy_wiejskie_beda_sie_promowac_w_Warszawie.html

 

Podlaskie gminy wiejskie będą się promować w Warszawie
PAP
2010-05-15, ostatnia aktualizacja 2010-05-15 09:50

Specjałami kuchni regionalnej i rękodziełem będą się w niedzielę promować w Warszawie podlaskie gminy wiejskie. Będzie to już ósma taka promocja, którą organizuje Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.


16 maja na Krakowskim Przedmieściu staną kramy z podlaskimi regionalnymi serami, wędlinami, chlebami i ciastami, nalewkami, babką i kiszką ziemniaczaną, ale też haftem i koronką. Nie zabraknie występów regionalnych zespołów. Prezentacje przyciągają zawsze tłumy mieszkańców stolicy, którzy chętnie kupują regionalne specjały.

Jak powiedziała PAP Izabela Kolada z biura Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w Białymstoku, promocja „Podlaskie gminy wiejskie w Warszawie” to okazja do prezentacji dorobku, atrakcji gmin, wielonarodowościowego charakteru regionu, zachęta do tego, by odwiedzić Podlaskie.
Promocja w stolicy kosztuje wystawców i związek gmin łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych – poinformowała Kolada.

W promocjach w Warszawie od kilku lat biorą udział m.in. producenci regionalnego sera, tak zwanego korycińskiego, który jest wyrabiany w gminie Korycin. To ser dojrzewający. Wyrób znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Jadwiga Nietupska ze wsi Gorszczyzna w gminie Korycin, której rodzina zajmuje się produkcją takiego sera, jeździ na promocje do Warszawy od ponad pięciu lat. Dzięki temu co roku nawiązuje wiele indywidualnych kontaktów, które owocują sprzedażą sera. Coraz więcej osób ma też dzięki temu okazję poznać korycińskie sery i ich skosztować. „Ważne jest też to, że gmina nas promuje” – dodała Nietupska. Gospodyni produkuje tygodniowo około 150 kg sera.

Ser koryciński z dziurami jest jednym z najbardziej charakterystycznych regionalnych produktów podlaskich. Głównie w Gorszczyźnie, ale też w Aulakowszczyźnie, Popiołówce, Stoku, Zabużu, ser tradycyjnymi metodami produkuje kilkanaście rodzin skupionych w stowarzyszeniu producentów sera korycińskiego.

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego istnieje od 10 lat. Skupia prawie wszystkie (około stu) podlaskie gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miasta do 20 tys. mieszkańców. Celem związku jest działanie na rzecz integracji tych społeczności, reprezentowanie ich interesów, rozwiązywanie ich problemów, zajmowanie stanowisk w istotnych kwestiach dotyczących tego środowiska.

Związek organizował promocje gminom nie tylko w Warszawie, ale też w Wilnie, także w Białymstoku.
Źródło: PAP

Back To Top