skip to Main Content

Projekt "Rozwój serowarni we wsi Diavaksi, wypromowanie marki "Ser z Dmanisi" i utworzenie modelowego szlaku agroturystycznego w regionach Kvemo Kartli oraz Mccheta Mtianeti w Gruzji"

Związek zrealizował w Partnerstwie ze Społecznym Instytutem Ekologicznym projekt „Rozwój serowarni we wsi Diavaksi, wypromowanie marki „Ser z Dmanisi” i utworzenie modelowego szlaku agroturystycznego w regionach Kvemo Kartli oraz Mccheta Mtianeti w Gruzji” w ramach Programu Pomoc Rozwojowa 2011 Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Głównym założeniem projektu było pobudzenie gruzińskich rolników do lokalnego przetwórstwa oraz zawiązania grupy producentów we wsi Djavahi w regionie Dmanisi. Projekt stanowił kontynuację działań rozpoczętych w 2009 roku, w ramach których we wsi Dżavachi powstała serowarnia. Był realizowany w okresie marzec – grudzień 2011. Obejmował rozwój serowarni we wsi Djavaksi w rejonie Dmanisi oraz wypromowanie marki „Ser z Dmanisi” i budowę modelowych szlaków agroturystycznych w dwóch biednych, ale atrakcyjnych turystycznie i kulturowo regionach Gruzji.
W ramach projektu 28 czerwca 2011 r. zostało zorganizowane „Spotkanie gruzińskie” w Korycinie z przedstawicielami gmin członkowskich Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, członkami Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, NGO-s oraz grupą rolników gruzińskich i studentów Uniwersytetu Agrarnego z Tbilisi. Celem spotkania było pokazanie mieszkańcom polskiej prowincji, mającym bardzo małą wiedzę na temat Gruzji, walorów tego kraju, jego przyrody i liczącej sobie kilka tysięcy lat kultury oraz wspaniałej kuchni. Efektem prezentacji było nawiązanie kontaktów partnerskich przedstawicieli województwa podlaskiego z gminami gruzińskimi i zbudowanie mostu porozumienia między naszym krajem a Gruzją na poziomie bezpośrednich kontaktów lokalnych.
W dniach 26-31 października 2011 r. w ramach powyższego projektu Członkowie Zarządu ZGWWP odwiedzili Gruzję, gdzie zapoznali się z walorami przyrodniczymi, zabytkami i gruzińską kuchnią. Celem wyjazdu było nawiązania bliższej współpracy i opracowania wspólnego planu pomocy Gruzji.

 

Back To Top